"....odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj."

Mark Twain


czwartek, 22 lipca 2010

Dęblin, Mniszchowie i Andyrock


4.07.2010r /Niedziela/ godz 23.00 siadam na rower i wyruszam do Dęblina - porę wyjazdu wybrałem ze względu na upały. Około 4.00 jestem nad Wisłą i podziwiam tą piękną rzekę choć wcześniej przejeżdżałem obok rzeki równie pięknej jaką jest - Wieprz.
Jem wczesne śniadanie i myślę o Dęblinie /Twierdza Dęblin,Kolej Nadwiślańska,Szkoła "Orląt" i cel mojego wyjazdu Zespół Pałacowo Parkowy rodu MNISZCHÓW. Z odnaleźeniem parku i pałacu miałem problemy. Zagdnieci przechodnie twierdzili że w Dęblinie jest Pałac Jabłonowskich znajduje się za lotniskiem. Uśmiecham się tylko ponieważ to Pałac Mniszchów to z tego rodu wywodzi się caryca. Od roku 1726 ziemie dęblińskie przechodzą we władanie Mniszchów to właśnie oni wybudowali zespół pałacowo parkowy pierwotnie w stylu barokowym. Mniszchowie ród wywodzący się z królestwa Czech.
Maryna Mniszchówna /ur. w 1588r w Laszkach Murowanych/ była czwartą córką wojewody sndomierskiego Jerzego Mniszcha i Jadwigi z Tarłów.
30 czerwca 1605r odbyła się ceremonia zaślubin Maryny Mniszchówny z Dymitrijem Samozwańcem I i koronowanie na carycę rosji.
Nazwa Pałacu Jabłonowskich pochodzi od ksiecia Antoniego Jabłonowskiego który ożeniony z córką Jerzego Mniszcha. Po śmierci ostatniego potomka Mniszchów w drodze sukcesji otrzymał całe dobra dęblińskie.
Ja już wiem gdzie jest pałac Mniszchów, za lotniskiem w parku.
Ale nie wszyscy dęblinianie o tym wiedzą.
Zdjęcia
statystyka:
216km
czas "na pedałach" 11h45min
średnia 18,3
całkowity czas 16 godzin

Pozdrawiam
Andyrock

1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Ciekawa historia rodu Mniszchów .